Gwarancje dla inwestorów

Czy Twoim zdaniem inwestor posiada – w relacjach z inwentorem – dostateczne zabezpieczenie swoich interesów.

Komentarze

13 głosów
Avatar sugester medium
Jacek Migdał
Uregulowanie vestowania udziałów:
https://en.wikipedia.org/wiki/Vesting

W najlepszych ekosystemach (USA) udziały jakie otrzymują pracownicy czy założyciele są rozłożone w czasie.

Np. zamiast posiadania 20% udziałów przy stworzeniu spółki, ma się je obiecane pod warunkiem 4 lat pracy, zwykle z rocznym klifem. Jeśli odejdzie się przed pierwszym rokiem, nie dostaję się żadnych udziałów, po roku 5%, potem co miesiąc resztę. Dopiero po 4 latach ma się pełne prawa do całości udziałów. Czasami też vesting jest uzależniony od rezultatów (np. zdobycie klientów).

W młodych firmach najcenniejszą pracę dopiero się wykona, a nie istnieje już ona w momencie rejestracji spółki. Prawo obecnie zakłada stały podział w momencie rejestracji, podczas gdy życie młodych spółek jest burzliwe. Np. jeśli jeden z założycieli odejdzie zaraz po stworzeniu spółki, może mieć dużo udziałów, nawet gdy wkład jego jest niski i demotywuję innych, ciężko pracujących założycieli czy inwestorów. Jeśli istnieje vesting, to jego udziały wracają do reszty lub można je zaoferować komuś innemu. Zwiększa to szanse powiedzenia firmy.

2016-03-18 09:50

Zgłoś naruszenie zasad

7 głosów
Avatar sugester medium
Adam Sznajder
Jasność podatkowa w kwestii rozliczania opcji. Bardzo często startupy dają swoim wczesnym pracownikom opcje. Jest to pewnego rodzaju rekompensata za często niższe niż w korporacjach zarobki. W przypadku odniesienia przez startup sukcesu, opcje są często warte kilkukrotnie więcej niż roczne zarobki takiego wczesnego pracownika.

Niestety, ale z tego co wiem to rozliczanie podatkowe opcji jest bardzo skomplikowane. Nie ma jasnej wykładni prawa i zbyt dużo zależy od Pani Jadzi w okienku Urzędu Skarbowego. Obecnie otrzymanie takich opcji może być potraktowane jako dochód, od którego trzeba zapłacić podatek! A te opcje mogą nie być jeszcze nic warte!!!

Opcje, które stanowią jedną z głównych motywacji inżynierów z Doliny Krzemowej w malutkich firmach u nas stanowią problem. Pracownikom może się opłacać ich nie brać, by uniknąć problemów skarbowych.

2016-03-18 09:58

Zgłoś naruszenie zasad

3 głosów
Avatar sugester medium
Henryk Kułakowski
Przepisy definiują ogólne ramy ochrony inwestora i inwentora. Ostateczna umowa spółki / inwestycyjna podpisywana jest w ciągu roku od założenia. Inwestor jest najczęściej profesjonalnym uczestnikiem rynku i posiada zasoby, aby się odpowiednio zabezpieczyć.

2016-03-17 18:06

Zgłoś naruszenie zasad

        

Dodaj komentarz


odpowiedzi odsłon